Kantározás
A lovat azért kell felkantároznod, hogy vezetni tudd, kiköthesd vagy elláthasd. A legelőn vagy az istállóban nincs a lovakon kantár, mert megsérülhetnek, amikor a többi lóval játszanak vagy beleakadnak valamilyen kampóba. Kiálló horogba. Jó, ha a kantár vastagabb bőrszíjakból készül, mert így a ló nyaka felszerszámozva sem sérülhet meg.
Először nyugodt mozdulatokkal simogasd meg az állatot a nyakánál és a vállánál, és már kantározhatod is. A kantárt már előtte vizsgáld át, a szíjak ne legyenek megtekeredve, a megfelelő csatok legyenek kikapcsolva, és természetesen a lovadé legyen- erről már nyilván korábban meggyőződtél.
először az orrát kell átbújtatni, aztán a füleit. Ha a lovad izeg-mozog, jobb karoddal a nyaka alatt. Az orrhátát fogva szelíden, de határozottan öleld meg, és tartsd erősen. Figyelj a füleire, mert azt aztán végképp nem tűri a ló, hogy begyűrd a fülét a szíjak alá. Ha túl szorosnak érzed a kantárt, nézd meg, hogy nem lehetne-e valahol lazítani rajta.
Most egy kényes feladat jön: lovad füleit óvatosan eltolva bújtasd át a tarkószíjat is. Most becsatoljuk a torokszíjat, és megnézzük, hogy jól ül-e. Fontos, hogy az oldalt elhelyezkedő szíjak ne nyomják a ló járomcsontját. A járomcsont a ló széles pofacsontja, ami a nyomásra és fájdalomra különösen érzékeny.
alapszabály: a csikókantár, illetve a kötőfék egy-vagy kétujjnyira a járomcsont alatt helyezkedjen el.
A kantárszár karikájába csatolj még egy vezetőszárat, és vezesd ki a lovat az istállóból.
Kikötés
A biztonság felé vezető úton az első lépés, hogy helyesen tudd kikötni, mert ezzel sok balesetet, sérülést előzhetsz meg. Mivel a lovak ritkán kötnék ki magukat, ha nem lenne embertársuk, mindenre neked kell majd odafigyelned.
először is pakolj el a környékről, például a villát, szalmabálát, kukát és minden egyebet, amiben felsértheti magát.
Soha ne kösd ki mozgatható tárgyhoz, amilyen például egy ajtó. Ha pánik lesz úrrá a lovon, egy ajtót könnyedén kitéphet, és ezzel nemcsak magát meg a többi lovat, hanem téged is veszélybe sodorhat. A legtöbb istállóban vannak speciális vasgyűrűk a falban, cölöpök vagy farész, amik ezt a célt szolgálják. Ha nem vagy biztos magadban, nyugodtan kérdezz meg valakit, hol tudnád a legbiztonságosabban kikötni a lovat.
Ha egy „hálótárs” mellé kell a lovadat kikötnöd, tartsd be a biztonsági távolságot, mert, lehet, hogy a két ló ki nem állhatja egymást, és még hajba kapnak. Egymásnak is árthatnak vele, és téged is elérhet egy jól irányzott harapás.
Soha ne kösd ki a lovadat túl hosszúra eresztett szárral, mert belegabalyodhat. Ha viszont túl rövid a szár, pánikba eshet. Ha túl magasan van, a gerincének nem tesz jót, jobb, ha laza állásban, nyugodtan, a fejét lehajtva állhat.
amint látod, itt is, mint annyiszor az életben, az arany középút a legcélszerűbb. Ha az oktatód is segít, mindez nem okoz majd gondot.
|